MENU

Zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych

 Zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych

 

Podstawa prawna

{C}1.     Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz.U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.).

2.      {C}Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się
o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych (Dz.U. z 2012 r. poz. 299).

3.      {C}Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 października 2002 r. w sprawie warunków wprowadzenia nieczystości ciekłych do stacji zlewnych (Dz.U. 2002 nr 188 poz. 1576).

4.      {C}Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz.U. 2002 nr 193 poz. 1617).

{C}5.      {C}Uchwała nr XXXI/23/267/2013 Rady Gminy Suszec z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie określenia wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

Ogólny opis

{C}1.  Na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wymagane jest uzyskanie zezwolenia.

{C}2.      {C}Zezwolenia, o którym mowa udziela, w drodze decyzji, wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce świadczenia usług.

{C}3.      {C}Zezwolenie wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat.

{C}4.     Kto prowadzi działalność działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych bez wymaganego zezwolenia - podlega karze aresztu lub karze grzywny.

 

Wymagane dokumenty

{C}1.      {C}Wypełniony formularz wniosku.

{C}2.      {C}Dowód uiszczenia opłaty.

{C}3.    Dokument potwierdzający gotowość odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną (kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez upoważnioną osobę).

{C}4.      {C}Zaświadczenie albo oświadczenie o braku zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne.

{C}5.    Pełnomocnictwo - w przypadku ustanowienia pełnomocnika (oryginał lub urzędowo poświadczony odpis) wraz z dowodem uiszczenia stosownej opłaty.

 

Opłaty

1.      {C}Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia - 107 PLN.

2.      {C}Opłata skarbowa za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – 17 PLN.  Z opłaty zwolnione są pełnomocnictwa udzielane: małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej.

3.      {C}Wpłaty należy dokonać na rachunek bankowy Urzędu Gminy Suszec:
Bank Spółdzielczy Żory/Oddział Suszec.
Nr rachunku: 15 8456 1019 2001 0000 0446 0002

Termin wniesienia opłaty - najpóźniej w dniu składania wniosku. 

 

Miejsce złożenia dokumentów

Sekretariat Urzędu Gminy Suszec – pok. nr 20 /I piętro/

 

Termin i sposób załatwienia sprawy

Zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydawane jest w terminie 1 miesiąca od złożenia kompletnego wniosku. W sprawach szczególne skomplikowanych termin ten może ulec wydłużeniu do 2 miesięcy. W przypadku braków formalnych w dostarczonych dokumentach Wnioskodawca zostanie pisemnie wezwany do ich uzupełnienia w terminie 7 dni.

 

Jednostka odpowiedzialna

Referat Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy Suszec – pok. nr 3, /parter/, tel. 32 449 30 67, 32 449 30 71

 

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku Białej
w terminie 14 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia, za pośrednictwem Wójta Gminy Suszec. Odwołanie można złożyć bezpośrednio w siedzibie urzędu w godzinach jego pracy lub przesłać pocztą tradycyjną. O zachowaniu terminu decyduje data złożenia odwołania w Urzędzie lub data jego nadania w polskiej placówce pocztowej.