MENU

Powiadomienie dot. jakości powietrza

M.7016.1.2011.KS                                                                                                                                                                               Katowice, 17.11.2011 r. xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Powiadomienie

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu dzisiejszym 17.11.2011 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

 

W dniu wczorajszym 16.11.2011 r.

Ø  nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:

-    jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),

-    jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),

-    24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),

-    ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),

-    ośmiogodzinnych średnich stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).

Ø  wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach tła miejskiego w Zabrzu o 168%, Sosnowcu o 128%. Gliwicach o 120%, Żywcu o 92%, Rybniku o 88%, Wodzisławiu o 68%, Tychach o 66%, Bielsku-Białej o 46%, Cieszynie o 26%, Dąbrowie Górniczej o 6%.

 

  Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza w województwie śląskim w dniach 17–18.11.2011r.

W dniu 17 listopada (czwartek) jesteśmy w obszarze wyżu środkowoeuropejskiego z centrum nad Polesiem i Wołyniem, w słabo-gradientowym polu barycznym. Rano i wieczorem zamglenia i mgły osadzające szadź, ograniczające widzialność do słabej i do bardzo słabej. W dzień początkowo zachmurzenie duże, stopniowo malejące do umiarkowanego i małego. Na Żywiecczyźnie zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 4 do 6ºC, w szczytowych partiach Beskidów około 4ºC. Wiatr słaby, w górach okresami umiarkowany, z kierunków południowo-zachodnich.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne na obszarze województwa śląskiego będą dzisiaj nadal niekorzystne. Przez dłuższe okresy mogą występować znaczące (kilkukrotne) przekroczenia progowego poziomu stężenia pyłu zawieszonego (50 ug/m3), przede wszystkim na terenach gęstej zabudowy miejskiej (zwłaszcza w aglomeracjach rybnicko-jastrzębskiej i górnośląskiej) oraz w kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenowych. W godzinach wieczornych, nocnych i porannych, oprócz wysokich stężeń pyłu zawieszonego, mogą również występować podwyższone poziomy stężenia tlenków azotu i tlenku węgla, a w kotlinie żywieckiej także podwyższone stężenia dwutlenku siarki.

W dniu jutrzejszym (piątek) rozległy wyż środkowoeuropejski przemieści się nad południową Europę, kierując do nas nieco wilgotniejsze powietrze z południowego-zachodu. Będziemy nadal w obszarze wysokiego ciśnienia atmosferycznego o słabo-gradientowym polu barycznym. Rano i wieczorem zamglenia i mgły osadzające szadź, ograniczające widzialność do słabej i bardzo słabej. W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, na Żywiecczyźnie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 4 do 6ºC, na szczytach Beskidów około 4ºC. Wiatr słaby, wysoko w górach okresami  umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Taka sytuacja pogodowa w dniu jutrzejszym nadal nie będzie sprzyjała istotnej poprawie niekorzystnych warunków aerosanitarnych w naszym regionie. Na większości obszaru województwa śląskiego będą występowały znaczące przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego, szczególnie na terenach miast i aglomeracji oraz w kotlinach śródgórskich, dolinach rzek i obniżeniach terenowych. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny układać się na zbliżonych poziomach jak w dniu dzisiejszym, z okresowo podwyższonymi poziomami dwutlenku siarki, tlenków azotu i tlenku węgla. 

 

Anna  Wrześniak

 

 

Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska