Dział Świadczeń Rodzinnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suszcu informuje swoich świadczeniobiorców, że od stycznia 2009 r. wprowadzono szereg istotnych zmian w świadczeniach rodzinnych. Zmiany te zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw z 2008 r., Nr 223 poz. 1456, oraz Nr 237, poz. 1654. Poniżej podajemy najważniejsze z nich.
xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
1. Okres zasiłkowy rozpoczynający się 1 września 2008 r., na który ustala się prawo do świadczeń rodzinnych przedłuża się do dnia 31 października 2009 r. Decyzje na podstawie których przyznano prawo do świadczeń rodzinnych do końca sierpnia 2009 r. będą przedłużane do 31 października 2009 r.
Nowa definicja okresu zasiłkowego brzmi: oznacza to okres od dnia 1 listopada do dnia 31 października następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych (art. 3 pkt 10 ustawy o świadczeniach rodzinnych).
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy będą przyjmowane od dnia 1 września 2009 r.(art.26 ust. 2a).
2. Kolejna zmiana dotyczy dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego( art.14 ustawy o świadczeniach rodzinnych). Przed zmianą wniosek o wypłatę tego dodatku można było składać w terminie 4 miesięcy od dnia rozpoczęcia roku szkolnego albo rocznego przygotowania przedszkolnego. Od 1 stycznia 2009 r. wniosek o wypłatę dodatku składa się do zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo roczne przygotowanie przedszkolne.
3. Istotnym zmianom uległo ustalanie po raz pierwszy uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego. Przed zmianą prawo do zasiłku pielęgnacyjnego dla osoby ubiegającej się o to świadczenie po raz pierwszy ustalano począwszy od dnia złożenia wniosku w GOPS. Od stycznia 2009 r. – Jeżeli osoba w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności (art.24 ust.2a).
W przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i ponownego ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności stanowiącego kontynuację poprzedniego orzeczenia, prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, jeżeli osoba spełnia warunki uprawniające do nabycia tych świadczeń oraz:
1) złożyła wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności w terminie miesiąca od dnia utraty ważności poprzedniego orzeczenia i
2) złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności w terminie trzech miesięcy od dnia wydania orzeczenia. (art. 24 ust. 3a pkt 1-2 ustawy o świadczeniach rodzinnych)
4. UWAGA !! Od 1 listopada 2009 r. – zmiany zasad przyznawania jednorazowej zapomogi z tyt. urodzenia się dziecka oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tyt. urodzenia się dziecka.
Od 1 listopada 2009 r. przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wymagane będzie przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego, określi, w drodze rozporządzenia, formę opieki medycznej oraz wzór wymaganego zaświadczenia. Powyższy warunek nie dotyczy opiekunów prawnych dziecka i osób, które wystąpiły do sądu o przysposobienie dziecka. Wymóg ten nie dotyczy także osób, które złożą wnioski o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka przed 1 listopada 2009 r.
Opisane w tym punkcie zmiany wynikają z art. 7 i 18 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 31 grudnia 2008 r., Nr 237, poz. 1654).