Informacja o projektowaniu aktów normatywnych

 

Art. 6 ust. 1 pkt 1 lit b ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) stanowi o tym, aby w BIP-ie udostępnić informację publiczną dot. projektowanych aktów normatywnych.xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Akty normatywne stanowią uchwały , wydawane przez organ uchwałodawczy gminy, tj. Radę Gminy. W szczególnych przypadkach, akty normatywne może wydawać Wójt w formie zarządzenia.
Uprawnienia tych organów wynikają z ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), tj. rozdział 4 Akty prawa miejscowego stanowionego przez gminę:


Rozdział 4

 

Akty prawa miejscowego stanowionego przez gminę:

Art. 40. 1. Na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje

prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy.

2. Na podstawie niniejszej ustawy organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie:

 1) wewnętrznego ustroju gminy oraz jednostek pomocniczych,

 2) organizacji urzędów i instytucji gminnych,

 3) zasad zarządu mieniem gminy,

 4) zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

3. W zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.

4. Przepisy porządkowe, o których mowa w ust. 3, mogą przewidywać za ich naruszanie karę grzywny wymierzaną w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.

Art. 41. 1. Akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały.

2.  W przypadku niecierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydać wójt, w formie zarządzenia.


3.  Zarządzenie, o którym mowa w ust. 2, podlega zatwierdzeniu na najbliższej sesji rady gminy. Traci ono moc w razie odmowy zatwierdzenia bądź nieprzedstawienia do zatwierdzenia na najbliższej sesji rady.

4.  W razie nieprzedstawienia do zatwierdzenia lub odmowy zatwierdzenia zarządzenia rada gminy określa termin utraty jego mocy obowiązującej.

5.  Wójt przesyła przepisy porządkowe do wiadomości wójtom sąsiednich gmin i staroście powiatu, w którym leży gmina, następnego dnia po ich ustanowieniu.

Art. 42. Zasady i tryb ogłaszania aktów prawa miejscowego określa ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718 i z 2001 r. Nr 46, poz. 499).


Akty prawa miejscowego podejmowane są przez Radę Gminy w formie uchwał podczas sesji zwoływanych przez Przewodniczącego Rady.

Z inicjatywą podjęcia określonej uchwały mogą wystąpić:

- radny Rady Gminy,

-klub Radnych

-komisja Rady Gminy,

- Wójt Gminy.

Projekt uchwały powinien zawierać:

- tytuł uchwały,

- podstawę prawną,

- przepisy regulujące sprawy będące przedmiotem uchwały,

- określenie terminu wejścia w życie uchwały.

Do projektu uchwały dołącza się uzasadnienie zawierające w szczególności wskazanie potrzeby podjęcia uchwały, oczekiwane skutki społeczne oraz skutki finansowe uchwały i źródła ich pokrycia.

Projekty uchwał będące przedmiotem obrad sesji Rady Gminy, doręczane są Radnym co najmniej na pięć dni przed dniem sesji.

 

Liczba wyświetleń 304
Czas Dane osoby zmieniającej Opis zmiany