Informacja o jakości powietrza

Powiadomienie xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu dzisiejszym 18.11.2011 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

 

W dniu wczorajszym 17.11.2011 r.

Ø  nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:

-    jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),

-    jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),

-    24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),

-    ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),

-    ośmiogodzinnych średnich stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).

Ø  wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach tła miejskiego: Bielsku-Białej o 164%, Żywcu o 144%,  Katowicach o 136%, Sosnowcu o 130%, Wodzisławiu o 120%, Tychach o 100%, Zabrze o 98%, Dąbrowie Górniczej o 94%, Rybniku o 90%, Gliwice o 72%, Cieszynie o 36% oraz w Złotym Potoku gm. Janów (stacja tła regionalnego) o 38%.

 

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza w województwie śląskim w dniach 18–20.11.2011r.

W dniu 18 listopada (piątek) jesteśmy na północnym obrzeżu rozległego wyżu europejskiego, w słabo-gradientowym polu barycznym. Rano i wieczorem zamglenia i mgły osadzające szadź, ograniczające widzialność do słabej i do bardzo słabej. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W rejonach górskich zachmurzenie przeważnie małe. Temperatura maksymalna około 3ºC, w szczytowych partiach Beskidów około 4ºC. Wiatr słaby, w górach okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne na obszarze województwa śląskiego będą dzisiaj nadal niekorzystne. Przez dłuższe okresy mogą występować znaczące (kilkukrotne) przekroczenia progowego poziomu stężenia pyłu zawieszonego (50 ug/m3), przede wszystkim na terenach gęstej zabudowy miejskiej (zwłaszcza w aglomeracjach rybnicko-jastrzębskiej i górnośląskiej) oraz w kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenowych. W godzinach wieczornych, nocnych i porannych, oprócz wysokich stężeń pyłu zawieszonego, mogą również występować podwyższone poziomy stężenia tlenków azotu i tlenku węgla, a w kotlinie żywieckiej także podwyższone stężenia dwutlenku siarki.

W dniu jutrzejszym (sobota) utrzyma się bardzo podobna jak dzisiaj sytuacja baryczna nad Polską. Rano i wieczorem zamglenia i mgły osadzające szadź, ograniczające widzialność do słabej i bardzo słabej. W dzień początkowo zachmurzenie duże, w ciągu dnia większe przejaśnienia i rozpogodzenia. W rejonach górskich zachmurzenie przeważnie małe. Temperatura maksymalna około 5ºC, na szczytach Beskidów około 5ºC. Wiatr słaby, wysoko w górach okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Taka sytuacja pogodowa w dniu jutrzejszym nadal nie będzie sprzyjała istotnej poprawie niekorzystnych warunków aerosanitarnych w naszym regionie. Na większości obszaru województwa śląskiego będą występowały znaczące przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego, szczególnie na terenach miast i aglomeracji oraz w kotlinach śródgórskich, dolinach rzek i obniżeniach terenowych. Okresami niekorzystna jakość powietrza może się jeszcze wyraźnie pogarszać.  Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny układać się na zbliżonych poziomach jak w dniu dzisiejszym, z okresowo podwyższonymi poziomami dwutlenku siarki, tlenków azotu i tlenku węgla. 

       W dniu 20.XI.2011 (niedziela) centrum wyżu środkowoeuropejskiego przesunie się nad Bałkany, kierując do nas cieplejsze masy powietrza z południowego-zachodu. Temperatura maksymalna nie powinna przekroczyć 8ºC. Rano i wieczorem mgły i zamglenia. Zachmurzenie umiarkowane z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Wiatr słaby, nasilający się z upływem doby.

Taka sytuacja meteorologiczna nie przyczyni się do zasadniczej poprawy niekorzystnych warunków aerosanitarnych na obszarze województwa śląskiego. Na większości obszaru naszego regionu nadal znaczące przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 oraz okresowo podwyższone stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza.

 

 

Anna  Wrześniak

 

 

Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska

Liczba wyświetleń 80
Czas Dane osoby zmieniającej Opis zmiany